Sterowniki maszyn CNC – Rodzaje sterowań maszyn CNC

Najczęściej spotykanymi układami  sterowników maszyn CNC są układy 3 i 4 osiowe. Pomijając maszyny przemysłowe, ostatnimi czasy spotykamy je w ploterach frezujących.

Interpolacja osi XYZ wystarcza do obróbki przedmiotów prostych, bez podcięć, a dodatkowa oś obrotowa A umożliwia nam układ obróbki obrotowej.

Maszyny te zaliczane są do grup bardzo prostych obrabiarek biurowych, jak też przemysłowych z zastosowaniem w przemyśle drzewnym, tworzyw sztucznych czy metalowym.

Sterowania maszyn cnc w układach blokowych nie odbiegają zasadniczo od poprzedniego układu 2 osiowego, z tym wyjątkiem że sterowników silników jest więcej, indexery bardziej rozbudowane, z dodatkowymi opcjami funkcji pomocniczych – jak na przykład włączanie / wyłączanie wrzeciona, chłodziwa, czy też podciśnienia i odkurzacza.

Na rynku spotkamy również układy sterowań  maszyn cnc modułowych niskonapięciowych.

Kliknij i sprawdź cenę elementów do sterowania maszyn CNC

sterowanie maszyn cnc

Na jednej płycie znajdują się tu i sterowniki silników i zasilacz i układ zbiorczy indexera, którą to zwyczajnie należy zespolić z płyta komputera, najczęściej za pomocą przewodu LPT lub USB, z tym że wspomniana wcześniej płyta sterująca zawiera dodatkowy bufor przekierowania impulsów USB. Proste lekkie i tanie rozwiązanie. Zasadniczą wadą tegoż jest fakt, że wystarczy uszkodzenie jednego sterownika, aby nastąpiła konieczność wymiany całego zespołu. To rozwiązanie można polecić tylko i wyłącznie amatorom z uwagi na koszt i prostotę. I nic więcej.

Maszyna musi mieć możliwość wymiany uszkodzonego elementu, a im bardziej złożone prądy zasilania poszczególnych segmentów, tym bardziej nie powinno wnikać się w strukturę całego sterowania z uwagi na mnogość funkcji pomocniczych jak i pozostałych osi, często również pomocniczych.

Przedstawiając maszynę jako najprostszą, czyli interpolującą narzędzie tylko i wyłącznie w układzie XYZ, gdzie bez dodatkowych urządzeń otrzymujemy produkt, jest najprostszym rozwiązaniem.

W praktyce jednak sterowanie musi spełniać o wiele więcej funkcji, wszystko jednak zależy od możliwości danego programu sterującego maszyną.

Ploter frezujący z definicji miał być uproszczoną wersją obrabiarki, a więc czymś, co poza samą interpolacją XYZ czy 4 osiową XYZA wykorzystuje kilka dodatkowych funkcji pomocniczych wspomnianych wyżej oraz regulacją wrzeciona.

Często spotyka się również układy bardziej skomplikowane, w których indexer nie jest już zwykłą płytą sterującą, wysyłającą impulsy do sterowników, ale odmiennym sterownikiem, układem który buforuje paczki impulsów, a także pozwala na bardzo szybką wymianę wiadomości z jednostką nadrzędną komputera z programem sterującym. Sterownik ten nazywany powszechnie ethernetem, pozwala na wielokrotnie większą szybkość wymiany impulsów, a co za tym idzie – podnosi sprawność układu sterowania.

Kliknij i sprawdź cenę elementów do sterowania maszyn CNC

sterowanie maszyn cnc

Jakkolwiek w pierwszym przypadku wymiany impulsów po kablu LPT z częstotliwością do 25KHz , tu uzyskujemy 100 kHz i więcej, przy czym nie są to zmulone paczki impulsów jak przy sterowaniu buforowym po USB, ale strumień na który można wpływać na bieżąco poprzez zmiany nastaw programu sterującego.

Sam zaś sterownik wymaga ustanowienia w komputerze adresu bramki za pomocą protokołu TCPIP i dodatkowego pluginu w programie sterującym. Obecnie jest to rozwiązanie rozwojowe, które nie osiągnęło jeszcze maximum możliwości.

Moduł kontrolera ruchu – sterownik CNC komunikujący się poprzez port ethernet – cs-mio / ip-s

Moduł kontrolera ruchu cs-mio

Moduł kontrolera ruchu cs-mio

Sterownik CNC Umożliwiający podłączenie 3 silników krokowych

3 osiowy sterownik cnc silników krokowych

3 osiowy sterownik cnc silników krokowych

3 osiowy sterownik cnc silników krokowych

Płyta główna SSK-MB2 umożliwia zbudowanie sterowania CNC wykorzystującego do 4 osi.

Płyta główna ssk-mb2 umożliwiająca podłączenie 4 sterowników silników krokowych - sterownik cnc

Płyta główna ssk-mb2 umożliwiająca podłączenie 4 sterowników silników krokowych – sterownik cnc

Tutaj znajdują się znakomite sterowniki maszyn CNC.

Możesz zostawić komentarz, lub trackback ze swojej strony.

2 komentarze to “Sterowniki maszyn CNC – Rodzaje sterowań maszyn CNC”

  1. Paweł Sabiński pisze:

    Witam
    Mam zbudowaną maszynę i do sterowania wykorzystuje płytę główną ssk-mb2 i sterowniki silników krokowych ssk-b03. Muszę powiedzieć że to jest jedne z najlepszych sterowań dostępnych na rynku. Silniki chodzą płynnie, nie grzeją się , można uzyskać duże przyspieszenia i duże siły na maszynie. Polecam wszystkim takie sterowanie.

  2. Tomek pisze:

    Krótko, zwięźle i na temat, takich artykułów potrzeba 🙂

Zostaw komentarz

 

Wspierane przez WordPress | Designed by: suv | Thanks to lexus suv, ford suv and honda suv