Silniki krokowe i serwonapędy w sterowaniu maszyn CNC

Należałoby również wspomnieć o rodzajach sterowań przy konkretnym zastosowaniu.

Wiadomym jest że serwo silniki mają przewagę nad silnikami krokowymi z uwagi na dynamikę pracy i sprzężenie zwrotne, jednakże w grę wchodzi przede wszystkim zasobność portfela nabywcy.

Silniki krokowe są bezawaryjne i jest to ich podstawowa zaleta, podstawową wadą jak zwykle jest grzanie się i gubienie kroków.

Można te efekty zminimalizować, niestety nie da się tego całkowicie wyeliminować, jednakże już sam ten fakt powoduje, że napędy te są pożądane na rynku maszyn i często wystarczają w wielu zastosowaniach czy to maszyn pół profesjonalnych czy amatorskich.

Kliknij i sprawdź cenę silników krokowych w sklepie EBMiA.pl:

silnik krokowy

Sterowniki mogą być zasilane prądem DC lub te bardziej rozbudowane prądem AC.

Układ blokowy w pierwszym przypadku standardowo składa się z zasilacza z transformatorem sterowników i karty interpolatora, natomiast w układach AC zazwyczaj są to sterowniki z filtrem sieciowym i zasilanie interpolatora – w skrócie mówiąc logiki.

Przy zasilaniu AC, jeśli mamy do dyspozycji 3 fazy, możemy każdy sterownik odseparować lub łączyć w pary – pozwala to na zminimalizowanie zakłóceń zasilania.

W przypadku awarii wymieniamy tylko jeden moduł.

Jeśli chodzi o sposób sterowania, najczęściej wybieramy step / direct czyli krok / kierunek

Przy serwonapędach mamy więcej sposobów sterowania, zwłaszcza że istota serwo silnika to nie tylko silnik z enkoderem, ale konkretna budowa urządzenia, które jest odporne na duże poślizgi, rampy przyspieszeń i hamowania.

Ponadto serwo sterownik można skonfigurować tak, aby przy danym obciążeniu podawać do serwo silnika max prąd chwilowy, tzw. pik prądowy, jeśli po tym zastrzyku nie nastąpi pożądana reakcja, wówczas sterownik wchodzi w tryb awaryjny i wyłącza maszynę

Co prawda serwonapędy również dzielimy na rodzaj prądu czyli zasilane poprzez DC i AC, różnica jest dość oczywista, serwa DC są silnikami szczotkowymi na komutatorze, zaś serwa AC są silnikami klatkowymi asynchronicznymi jednakże o dużej sprawności.

Kliknij i sprawdź cenę serwonapędów w sklepie EBMiA.pl:

serwonapędy

Sygnał sterujący w serwo sterownikach może być wielorakiego rodzaju. Może to być wedle naszego upodobania sygnał step / direct, albo napięciowy –10 +10V. Albo 0 – 10V albo prądowy w mA, przy czym rodzaj logicznego sygnału zależy przede wszystkim od naszego interpolatora, który musi „rozumieć” „język komunikacji” pomiędzy wartością zadaną z programu sterującego a wartością wykonaną przez sterownik.

Inaczej nie ma sensu instalowanie rozbudowanego systemu sterowania, kiedy do dyspozycji mamy podstawowy sygnał, którego strumień mierzony jest w kHz, przy stosunkowo niskiej wydajności portu komputera sterującego całym procesem.

Silnik krokowy i silnik serwonapędu

silnik krokowy

silnik krokowy

silnik serwo

silnik serwo

Sterownik silnika krokowego i serwonapęd

sterownik silnika krokowego

Sterownik silnika krokowego

serwonapęd

Serwonapęd

Tutaj nabyć można bardzo ciekawe sterowniki maszyn CNC.

Możesz zostawić komentarz, lub trackback ze swojej strony.

5 komentarzy to “Silniki krokowe i serwonapędy w sterowaniu maszyn CNC”

 1. Norbert pisze:

  Moim zdaniem jak ma się firmę i chce zarabiać to lepiej dołożyć i wybrać serwo silniki

 2. INNpuls pisze:

  W przypadku awarii takiej konstrukcji powinno wymienić się jeden moduł, choć często zależy to od konkretnego modelu.

 3. Jerzy pisze:

  Potrzebuję producenta serwonapędów który doradzi mi w zakupie
  napędów 3 osi i sterowania urządzenia do przenoszenia kartonów i układania ich na palecie w 2 warstwach.
  Nie chcę kupować gotowego robota ale tylko napędy i sterowanie oraz elementy napędu w postaci: pasków zębatych kół do pasków zębatych, napinaczy pasków.

 4. KrystianGD pisze:

  Nie wiem, czy nie lepsze jest systematycznie robić przeglądy silnika krokowego i utrzymać go w dobrym stanie, niż wydawać na serwo naprawdę pokaźne sumy, a i serwis też się często przydaje.

 5. eCom pisze:

  Podzielam opinię Norberta – w przypadku zastosowań profesjonalnych lepiej zainwestować nieco więcej środków i zdecydować się na serwonapędy.

Zostaw komentarz

 

Wspierane przez WordPress | Designed by: suv | Thanks to lexus suv, ford suv and honda suv