Obrabiarki CNC – Wstęp

W ostatnich latach zaobserwowaliśmy gwałtowny rozwój obrabiarek CNC.

Stało się tak przede wszystkim dzięki przyrostowi amatorów, którzy to budując niejednokrotnie po mieszkaniach czy piwnicach swoje pierwsze maszyny, wraz z doświadczeniem otwierali firmy produkcyjne, proponując swoje rozwiązania.

Cały boom zawdzięczamy ploterom, gdzie często pod uwagę brana była przede wszystkim prostota konstrukcji i realizowanie zadań programowych poprzez dobrany program sterujący.

Dzisiejszy rynek maszyn, poprzez szeroko rozumianą konkurencję, zatarł juz te pierwsze sukcesy małych, działających cudów techniki. Klient stal się bardziej wybredny, nie zachwyca się juz tylko tym że to w ogóle chodzi i wykonuje żądany przedmiot, dzisiejszy klient również chce mieć ładną obrabiarkę, przy okazji “idiotoodporną”, a regulacje UE wymuszają wprowadzanie systemów zabezpieczeń.

Mając na uwadze powyższy wstęp, można śmiało zasugerować całą gamę sterowań, od tych najprostszych z wrażeniem że maszyna walczy sama z sobą, do tych najbardziej rozbudowanych z wieloma funkcjami pomocniczymi, nadzorującymi przebieg procesu.

Jeśli miałbym przedstawić jakąś klasyfikację, to powinienem zacząć od najprostszego układu XY lub XZ

Interesuje Cię sterowanie obrabiarek CNC? Sprawdź w sklepie EBMiA.pl

sterowanie maszyn cnc

 

Jeśli popatrzymy na tablicę przed sobą, wstawimy oś rzędnych X i oś odciętych Y, otrzymujemy jakieś pole, w którym prowadząc interpolację punktu otrzymujemy kształt połączonych odcinków. Oczywiście interpolacja ta może być wzajemnie wymieszana jak i osobna – osie X i Y mogą poruszać się na przemian samodzielnie, gdy któraś z nich jest zahamowana, lub wspólnie, czego chyba nie trzeba tłumaczyć.

Zadaniem takiego sterowania jest przesłanie określonej wartości impulsów sterujących do mechanizmu wykonawczego.

Układy takie spotkamy w ploterach termicznych, ploterach laserowych lub wypalarkach plazmowych starszego typu.

W układzie osi XZ pracują najprostsze tokarki – odwzorowanie kształtu poprzez os poprzeczną x i wzdłużną Z

Jeśli dodamy do powyższego układu oś pionową Z – patrząc na naszą tablicę przed sobą możemy ów punkt przybliżać lub oddalać od tablicy, wówczas otrzymamy standardową interpolację przestrzeni XYZ

Tutaj mamy całą rzeszę ploterów frezujących, frezarek przemysłowych prostych, wypalarek plazmowych itp.

Kolejna grupa to obrabiarki wieloosiowe. Tutaj klasyfikacja rozmieszczenia osi sterowanych jest podzielona na 3 grupy.

Ale po kolei – mając 3 osie przestrzeni trójwymiarowej XYZ dokładamy do nich osie obrotowe. I tak istnieją osie ABC, każda z nich “kręci” wokół danej osi wektorowej XYZ, A kręci wokół X, B wokół Y a C wokół Z. Jest to standard ISO.

Oczywiście to wszystko powyżej to tylko sposób interpolacji punktu.

Bo patrząc na ogół sterowań, mamy masę funkcji pomocniczych, takich jak włączanie i wyłączanie wrzeciona, chłodzenia, oświetlenia, włączanie/ wyłączanie łuku prądowego, poza tym cykle obróbkowe wywoływane z menu podprogramów, cykle wymiany narzędzi, cykle pomiaru wysokości narzędzi itd.

W kolejnych artykułach postaram się po kolei od najprostszego układu przedstawić najważniejsze funkcje, zalety i wady układów sterujących.

Ciekawe podręczniki odnośnie obrabiarek CNC znaleźć można w sklepie EBMiA.pl.

Możesz zostawić komentarz, lub trackback ze swojej strony.

Jedna odpowiedź to “Obrabiarki CNC – Wstęp”

  1. balon pisze:

    A ja myślałem, że obrabiarki to takie urządzonka do obrabiania banków. 😉

Zostaw komentarz

 

Wspierane przez WordPress | Designed by: suv | Thanks to lexus suv, ford suv and honda suv