Liniowy układ sterowania maszyną

Najprostszym układem sterowania  jest układ liniowy.

Mechanizm przeniesienia masy z punktu A do punktu B może być realizowany w zależności od kierunku w którym masa ma się przemieszczać oraz prędkości zadanej.

Układ mechaniczny to zazwyczaj jakiś rodzaj zespołu prowadnic i napędu poprzez listwę zębatą, pas zębaty czy też gwint trapezowy lub toczny.

Układ elektroniczny to silnik wykonawczy krokowy lub serwomotor, sterownik silnika, oraz indexer.

Wiadomo że układ ten musi mieć również zasilacz, i w zależności od rodzaju prądu pobieranego przez sterownik AC lub DC. W Przypadku AC prąd można pobierać bezpośrednio z sieci przy zastosowaniu filtra, natomiast zasilacz DC małej mocy wykorzystać jedynie do zasilania układu logicznego indexera.

W tym przypadku rolę indexera stanowi generator przebiegu prostokątnego. Układ sterowany przyciskami oraz potencjometrem.

Kliknij i sprawdź cenę elementów do sterowania maszyn CNC

sterowanie maszyn cnc

 

Prostota tego układu nie wymaga od nas dokładnej interpretacji wartości impulsów sterownika na jednostkę długości przesuwanej masy,

Praktyczne zastosowanie tegoż układu możemy spotkać np. w prostych dźwignicach, podajnikach, a także maszynach np. do piaskowania lub obróbki krawędziowej.

„Boczkarki” w obróbce kamienia mają podobne zastosowania z wykorzystaniem czujników krańcowych – masa przemieszcza się do pewnego punktu, po czym włączając krańcówkę zmienia kierunek pracy i podąża do kolejnej skrajni.

Co prawda często zdarza się, że przy obróbce kamienia stosuje się inny rodzaj napędu poprzez zwykły silnik asynchroniczny i przemienniki częstotliwości, jednakże można to uprościć w tenże właśnie sposób z układem opisanym w artykule przy minimalnym wkładzie finansowym.

Możesz zostawić komentarz, lub trackback ze swojej strony.

Zostaw komentarz

 

Wspierane przez WordPress | Designed by: suv | Thanks to lexus suv, ford suv and honda suv