Sterowanie CNC – o blogu

Witam na moim blogu poświęconym sterowaniu maszyn numerycznych. Ponieważ jestem prekursorem budowy amatorskich maszyn numerycznych w Polsce postanowiłem napisać bloga o tym sterowaniu i maszynach CNC. Wiele osób uważa że sterowanie numeryczne musi być drogie i skomplikowane. Oczywiście tak jest jeżeli przyglądniemy się sterowaniu CNC takim jak Simatic czy Fanum. Są to oczywiście bardzo rozbudowane, wydajne i powszechnie stosowane sterowniki numerycne w wielu maszynach CNC. Na tym blogu opowiem również i o tych sterowaniach. Skupię się jednak na sterowaniu opartym o zwykły komputer PC  i zainstalowany na nim odpowiedni program zamieniający komputer w pełnowartościowy sterownik CNC. Program Mach3 może obsługiwać maszyny numeryczne mające do 6 osi. Są to różnego rodzaju frezarki, grawerki, tokarki, wycinarki styropianu, giętarki, wycinarki plazmowe, wycinarki laserowe i wiele innych maszyn, których ruchy można zaprogramować do wykonywania danego elementu.  Program potrzebny do wykonania detalu na maszynie można napisać za pomocą standardowych komend G-Code, lub wgrać do programu rysunek dxf, dwg, hpgl czy nawet grafikę jpg/bmp a program sam wytyczy linie frezowania, wypalania lub toczenia.

Wszystkie elementy do sterowania maszyn CNC mogą Państwo kupić w sklepie EBMiA.pl z którego korzystam i polecam.

sterowanie maszyn cnc

Na blogu opowiem o różnych metodach napędu maszyn. Zacznę od najprostszego sterowania opartego o silniki krokowe, jest to bardzo pospolicie wykorzystywane sterowanie w małych maszynach budowanych przez wielu amatorów. Takie maszyny powstają z kawałków płyty meblowej, drewna, starych drukarek i innych części z odzysku. Koszt zbudowania takiej maszyny w najlepszym wypadku może wynosić 0zł :). Wszystkie części do budowy najprostszej maszyny CNC można dostać z odzysku za grosze lub darmo.

Opowiem również o napędzaniu serwo napędami czy modnymi ostatnio hybrydowymi sterownikami easy-servo będącymi połączeniem silnika krokowego z enkoderem. Napędy te z powodzeniem mogą zastąpić drogie serwo napędy AC.

Na stronie znajdzie się również dział, w którym będą zdjęcia maszyn wykonanych przez kolegów z forum www.cnc.info.pl, które jest największym forum dyskusyjnym na temat budowy i obsługi maszyn cnc.

Na pewno zechcę umieścić na tej stronie kilka praktycznych porad przydatnych przy budowie maszyny numerycznej. Zarówno tej najprostszej jak i bardziej zaawansowanej. Z doświadczenia wiem że jest sporo rzeczy, które młodzi konstruktorzy powinni wiedzieć zabierając się za budowę swojej pierwszej maszyny.  Postaram się zebrać najciekawsze informacje w jeden spójny dział na tym blogu

Wspierane przez WordPress | Designed by: suv | Thanks to lexus suv, ford suv and honda suv