Programowanie ISO w G code

G code

Każdy program sterujący maszyną CNC zbudowany jest na osnowie wierszy, w których każdy zawiera informację dotyczącą rodzaju obróbki, położenia, funkcji dodatkowych oraz samej interpolacji narzędzia. Te parametry nazywamy G Code’ami (G kodami).

Najprostszy nawet program musi mówić nam o sposobie w jaki będzie odbywała się obróbka oraz samo prowadzenie narzędzia.

Program przypomina w pewnym stopniu poezję, gdzie mamy wstęp i rozwinięcie myśli, potem akcja (tutaj nieco przydługa) i zakończenie.

„Litwo ojczyzno moja …” – wiemy czym się to skończyło – nieco przydługim poematem i zanudzaniem na temat ostatniego zajazdu na Litwie.

W programowaniu mamy podobna sytuację – zaczynamy od podania warunków brzegowych, ale konkretnych bez owijania w bawełnę, żeby maszyna nas zrozumiała, potem interpolacja na powiedzmy 100 tys. linii kodu przy wyprowadzaniu jakieś powierzchni parametrycznej i zakończenie – powrót do pozycji 0 albo powrót do domu.

Kliknij i sprawdź ceny elementów do sterowania maszyn CNC w sklepie EBMiA.pl:

sterowanie maszyn cnc

Każdy wiersz programowy musi mieć jasne przesłanie i dotyczyć konkretnej sytuacji istniejącej w danej jednostce czasu na polu walki naszej maszyny, czyli polu roboczym – co akurat dzieje się z przedmiotem obrabianym.

Różne systemy sterowań mają różne struktury kodu, tak samo jak porozumiewamy się na świecie w różnych językach i niejednokrotnie gramatyka danej struktury lingwistycznej różni się prawie wszystkim – przez co ni cholery nie można zrozumieć ot tak po prostu Chińczyka

Podstawowy kod ISO zawiera informacje przejrzyste i zrozumiałe dla każdego użytkownika.

Struktura wiersza programowego składa się z szeregu słów.

Pierwszym jest numer bloku N – jest to tylko informacja dotycząca numeru wiersza – często numerowana w kolejność 0, 1, 2, 3… lub 0,2, 4, 6,8 …

Przy bardzo długich kodach przy zastosowaniu np. pauzy podczas pracy warto sobie zapisać numer bloku, aby przy powtórnym uruchomieniu kodu zacząć od kolejnego – co pozwala nam nie tyle ograniczyć czas obróbki jakbyśmy musieli zaczynać wszystko od początku. Ma to tez swoje plusy na przykład przy kolizji, gdzie maszyna kończyła właściwą pracę na danym bloku a potem doszło do jakiegoś nieuzasadnionego ruchu – temu właśnie służy numerowanie bloków.

Różne są wstępy, wierszem może być np. % i pod nim kolejny albo „:” i pod nim kolejne wiersze zawierające konkretną informację.

Kod informacyjny zazwyczaj podany jest w pierwszej linijce programu, pomijając już sam wstęp gdzie oto wychodzi herold i nabiera tchu – po czym zaczyna nas przedstawiać wszem i wobec – temu służy pierwsza linijka kodu.

Więc pierwsza linijka musi nas poinformować przede wszystkim czy pracujemy w calach czy w milimetrach czyli G20 lub G21

kolejna informacja w jakiej płaszczyźnie będziemy pracować.

Z geometrii wiemy że płaszczyzny są 3 zgodnie z istotą trójwymiarowości naszego układu odniesienia. A więc mamy tu płaszczyzny XY, XZ, oraz YZ czyli G17, G18 i G19.

Kolejna informacja dotyczy sposobu prowadzenia narzędzia – mając narzędzie o zadanej średnicy biorąc pod uwagę np. frezowanie musimy zdecydować czy narzędzie będzie prowadzone środkiem konturu, a może po jego prawej bądź lewej stronie. Kody to opisujące to G40, G41 i G42

Później możemy zdecydować o danym przesunięciu materiału względem punktu bazowego maszyny ( punktu referencyjnego stałego i niezmiennego) – czyli tzw. offsety które to można zapisać jako dodatkowe zero „ruchome” maszyny czyli kod G56, G57 itp.

Ostatnia ważna informacja dotyczy sposobu interpolacji całego kodu, czyli informacji czy nasz program będzie odbywał się względem punktu 0 (tego ruchomego) czy względem kolejnego odcinka na którym poprzednio narzędzie się zatrzymało.

Kliknij i sprawdź ceny elementów do sterowania maszyn CNC w sklepie EBMiA.pl:

sterowanie maszyn cnc

Czyli G90 lub G91.

G90 to interpolacja absolutna

G91 to interpolacja inkrementalna czyli odcinkowa.

Przy bardzo długich „poematach” najczęściej stosujemy G90.

Przy prostym programowaniu „z palca” wygodniej jest używać G91.

No więc mamy podstawową informację dotyczącą tego co nasz program będzie zawierał.

W skrócie możemy napisać to tak

G21 G17 G40 G56 G90 – wszystko w jednym wierszu, a ileż to paplaniny można zaoszczędzić nieprawdaż?

Niezwykle ciekawe silniki krokowe można znaleźć np. w sklepie internetowym EBMiA.pl.

Możesz zostawić komentarz, lub trackback ze swojej strony.

3 komentarze to “Programowanie ISO w G code”

 1. Software Store Creator Review pisze:

  Good web site you’ve got here.. It’s difficult to find excellent writing like yours nowadays.
  I honestly appreciate people like you! Take care!!

 2. Used Cars Sydney pisze:

  Used Cars Sydney

  Programowanie ISO w G code | Sterowniki CNC

 3. leather crossbody tote pisze:

  leather crossbody tote

  Programowanie ISO w G code | Sterowniki CNC

Zostaw komentarz

 

Wspierane przez WordPress | Designed by: suv | Thanks to lexus suv, ford suv and honda suv